Πέμπτη 28 Μαΐου 2009

Η Barca πρωταθλήτρια Ευρώπης!!!

Σε ένα τελικό που συμμετείχαν οι καλύτερες ομάδες κατά γενική ομολογία της Ευρώπης, βγήκε δίκαια νικήτρια και πρωταθλήτρια η Barcelona υποτάσσοντας την Manchester United με 2-0.

Γενικά, αν εξαιρέσει κανείς το 1ο δεκάλεπτο, μόνο η Barca υπήρχε στο ματς. Οι Άγγλοι, οι οποίοι στις λίγες φάσεις που δημιούργησαν στάθηκαν άτυχοι, δεν κατάλαβαν τί τους χτύπησε όταν στο 10' στη πρώτη φάση της Barca, βρέθηκαν να χάνουν με το εξαιρετικό γκολ του Ετό. 60 αγωνιστικά λεπτά αργότερα ο Μέσι έπιασε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Τσάβι και το ματς τελείωσε.

Το ματς είχε ποίοτητα, βλεπόταν άνετα. Η Μπάρτσα έδειξε ότι στη μέρα της είναι απλά ανίκητη. Έβγαλε πάρα πολλές φάσεις οι περισσότερες από τις οποίες σταμάταγαν στον Van der Saar. Από την άλλη η Μάντσεστερ έδειχνε ικανή να σκοράρει και ας μην ήταν σε καλή μέρα, αλλά ο Pique στην άμυνα των Καταλανών ήταν πάντα εκεί που χρειαζόταν για να αποσοβέι τους όποιους κινδύνους.